Blogi

MÄRKAMATUTE HARJUMUSTE ASENDMINE UUTE VALIKUTEGA

Inimene on õppiv olend. Inimene on ka ambitsioonikas olend, kes kogu aeg tahab midagi uut ja põnevat avastada, mitte igapäevastele rutiinsetele tegevustelele liigset tähelepanu pöörata.
Paratamatult muutuvad õpitud tegevused rutiinseteks harjumusteks ja seega MÄRKAMATUTEKS.

Öeldakse, et iga uue harjumuse tekkimine võtab aega 21 päeva. Tundub pikk aeg. Kuid vajalik. Kuidas muidu suudaksime me hakkama saada kõigi nende harjumustega, mis ennast meile nö. käigu pealt külge haagiksid. See on meie turvasüsteem – 21 päevaga jõuad sa veenduda, kas uus „mood“ on ikka sulle vajalik ja sobiv.

Mõtle korraks, milliseid on Sinu märkamatud harjumused? Võid ehmatusega avastada, et mõnedki neist on ajapikku muutunud ebaoluliseks või lausa kahju toovaks. Proovi neid neid vähemalt korrakski märgata! Sest kui me märkame, suundub meie tähelepanu sellele mida märgati – üks kord, teine kord jne. Nii on sul aega kohaneda ja mõelda. HARJUDA!

Päeva lõikes võid sa leida ennast olukordadest, mida võib üldistatult nimetada lõksudeks. Need lõksud toimivad tänu meie automatiseeritud harjumustele ja tähelepanupuudusele.

 • Oled sa öökull või ööbik, hommikul pole kunagi aega üleliia. Kiired pesuprotseduurid, kiire söök ja miskit mugavat selga  – juba oled tänaval kiirustades vastu uuele päevale…
  Kui Sinu hommik on paigas nagu kellavärk ja toimib automaatreziimil, siis siin on Sulle mõte, mida võib-olla soovid kaaluda…Tõuse hommikul vaid 10 minutit varem ja tee mõned sirutus- ja venitusharjutused (kasvõi ringuta mõnuga). Jäta endale aega virguda ja keskenduda uuele algavale päevale. Vajad vaid hetke, et teadvustade endale uue päeva (võimaluse) algust ja teha otsus olla täna parim versioon endast!

 • Suur osa inimestest alustab oma päeva tassikese virgutava kohviga. Selline on meie meeltes täiusliku päeva algus! Parim, mis sa teha saad, ongi seda mõnuga nautida! Valmista kohv oma lemmikviisil, võta korraks aeg maha ja tee plaane algavaks päevaks.  Eelista kvaliteetset ja värsket kohvi ning ära lase millelgi oma elamust rikkuda.
  Kus siin see kahjulik harjumus siis on?
  Mitmetel põhjustel ei tohiks me juua rohkem kui 2 tassi kohvi päevas (paljud vähemgi). Võimalik, et sellise hommikuse naudingu taustal oled valmis järgmistest tassitäitest päeva jooksul loobuma või neid vähendama. Esialgu võid ennast „petta“ väiksemate tassidega või lahjemate kohvijookidega. Pane esikohale kvaliteet, mitte kvantiteet!

 • Igas parklas on kõige rohkem autosid just sissepääsu lähedal – vahel tekib tunne, et kas tõesti lähemale ei saagi? Oi kui mugav on autoga igale poole ukse ette sõita ja kõikjale olematute sammudega jõuda. Aga just sammud on need mida me vajame! Nii umbes 10 tuhat päevas.
  Kuidas need siis kätte saada? Unusta harjumus kõikjale autoga minna ja alati lähimat parkimiskohta otsida.
  -Jäta auto sihtkohast natuke kaugemale ja kasuta võimalust pikemalt kõndida.
  -Võimalusel läbi lühemad vahemaad alati jalgsi.
  -Vali mõnikord õhtuse telekavaatamise asemel jalutuskäik.

 • Üldistades veedame me 1/3 oma elust sissetuleku nimel tööd tehes. Paljud teevad seda kontorilaua taga, ehk siis istudes kuni 8 tundi.  Kerge on ennast unustada. Nii võivad veereda päevad ja sina aina istud. 8 tundi iga päev. Kas see pole mitte Sinu väärtuslik eluaeg?
  Kui sul on istuv töö, siis tõuse iga aja tunni tagant püsti ja siruta ennast. Vaata aknast välja kaugusesse, lõdvesta silmad ja siruta keha. Mõtle millelegi muule, kui tööle – tee õhtuks plaane või lihtsalt unista. Lase korraks pea tühjaks ja teadvusta, et see on sinu puhkehetk. Lihtsalt naudi seda. Taju, et sul on valikud.
  PS! Võid avastada, et Sinu töögi on muutunud harjumuspäraseks (rutiinseks) osaks elust. Ise siis otsustad, kas see on hea või mitte…

 • Meeldivad kohtumised, nauditavad tegevused, põnevad inimesed – kui vaid kõik päevad oleksid neid täis… Paratamatult on hetki, mida me õhinaga ei oota vaid pigem kardame. Pinge kruvib ennast lakke, kõhus oleks nagu kivi ja käed jalad sahmivad ebakindlalt. Oleks see juba läbi…
  STOP! Lõpeta üle mõtlemine, lõpeta kiirustamine!
  Kui sul on ees pingeline kohtumine/koosolek/ülesanne, siis mine välja 5 minutit varem, et saaksid lõdvestuda ja stressist vabaneda. Võimalusel leia hetk sulgeda korraks silmad ja teha mõned sügavad sisse-välja hingamised ning keskendu positiivsele. Kui midagi positiivset pähe ei tule, siis mõtle lihtsalt, et ühel hetkel on see läbi ja kulutle ennast rahulolevalt protsessi lõpetamas. Hingamist ei maksa siinkohal alahinnata – pikk väljahingamine toimib kehale kui lõdvestus ja suletud silmad langetavad meie ajulainete sagedust.

 • On inimesi kes käivad toidupoes iga päev ja neid, kes teevad enamuse ostudest nädalavahetusel. Igapäevasel poeskäigul kiirustame me paratamatult ja kipume tegema ka rohkem mõttetuid oste. Käies poes nädalavahetusel ja ostunimekirjaga, hoiad sa kõvasti aega ja raha kokku. Lisaks on su valmisolek paremaid valikuid teha ilmselt kõrgem. Ehk lähed isegi turule ja ühendad toiduhankimise värskes õhus viibides toredate kohtumistega.
  Igal juhul jälgi mida sa ostad! Võimalik, et sa ei armasta toidupoes käimist ja seetõttu lendavad korvi harjumuspärased tooted. Me isegi ei mõtle tihti enne, kui tuttavate kaupade järele käe sirutame. Hea, kui oled leidnud endale sobivad tooted ja lemmikud, kuid proovi vahel ka teisi alternatiive.
  -Ära jää kinni mõtteviisi „me oleme alati valget suhkrut söönud“ vaid proovi vahelduseks rafineerimata suhkrut.
  -Ära jää kinni aegunud eelarvamusse, et „tume šokolaad on mõru“, vaid proovi lihtsalt suurema kakaosisaldusega põnevate lisanditega šokolaade.
  -Nädalavahetuseks lemmikkrõpse ostes vaata ja üllatu – krõpse tehakse nüüd ka läätsedest ja kinoast! Ehk on mõned neist isegi ilma maitsetugevdajateta!?
  jne jne…

 • Unehäired on tõsine probleem paljude jaoks. Tihti ei aita justkui miski ja pöördumine arsti või terapeudi poole on igati näidustatud. Palju on räägitud uneeelsest rutiinist ja uinumiseks soodsate tingimuste loomisest. Need kõik ongi Sulle abiks enne, kui probleem tõsiseks läheb.
  Tegelikult on asi lihtne – eemalda kahjulikud harjumused:
  -heida magama ühel ja samal kellaajal,
  -vahetult enne magamaminekut väldi söömist ja ekraane,
  -võimalusel maga jahedas ja pimedas.

Võimalik, et tundsid nii mõnegi märkamatu harjumuse ära. Võimalik, et üllatusid – on tõesti nii! Võimalik, et oled oma harjumused juba luubi alla võtnud ja astud teadlike valikute teed.

Võimalik, et vajad abi ja tuge, et oma kinnistunud mustreid lahti harutada ja uusi kvaliteetseid harjumusi luua. Oled oodatud nõustamisele või teraapiasse, sest kuhu Sa seda ikka lükkad –  Su elu juba käib!

Tervem  Ilusam  Elavam

Info

Siret Allas
Tel +372 51 12 126
e-post info@siretallas.ee